1-646-504-2088
help@silencedturkey.org

Blog

Erdoğan Türkiye’sinde 143 Sosyal Soykırım Uygulaması

Erdoğan Türkiye'sinde 143 Sosyal Soykırım Uygulaması

BU KİTAP, TÜRKİYE’DE SİYASİ REJİMİNİN MUHALİFLERE YÖNELİK İŞLEDİĞİ İNSANLIĞA KARŞI SUÇLARIN BİR LİSTESİDİR.

Türkiye’de 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL Kararnamelerinin ardından, kanunda suç olmayan sebeplerle 2 milyondan fazla kişi hakkında terör soruşturması açıldı. 152 bin kamu çalışanı mesleğinden ihraç edildi. 17 bini kadın ve 3 binden fazlası bebek ve çocuk, 300 bini aşkın insan cezaevlerinde tutsak edildi. KHK’larla bin 598 dernek, 560 vakıf, 29 sendika, 33 televizyon ve 34 radyo kanalı, 50 gazete ve dergi, bin 604 okul, 360 dersane, 847 yurt, 15 üniversite ve 985 ticari şirkete el konuldu. Stres, bunalım, hastalık, göç ve işkence sebebi ile, aralarında 79 çocuğun da bulunduğu binden ziyade kişi hayatını kaybetti.

KHK’LARDAN 8 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ VE BU SOSYAL SOYKIRIM TÜRKİYE’DE HER GEÇEN GÜN ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR.


TEŞEKKÜR VE İTHAF

OHAL ve KHK mağduru aileleri ve yakınları ile birlikte yaklaşık 8 milyon insanın yaşadığı hak ihlalleri ve sosyal soykırım uygulamalarını tespit eden ‘OHAL’in Toplumsal Maliyetleri’ raporunu hazırlayan KHK’lı Platformları Birliği’ni; birliğin kurucularından ve ülkenin önde gelen insan hakları savunucularından Rahmetli Prof. Dr. Haluk Savaş’ı; hukuksuzlukları kamuoyuna duyuran, OHAL ve KHK mağdurlarına, tutuklanma pahasına maddi ve manevi destek veren bütün aktivist ve hak savunucularını; özellikle, mağdurlara yardım ettiği gerekçesiyle tutuklandıktan sonra hapiste ilaçları verilmediği için ömrünün baharında hayatını kaybeden Halime Gülsu’yu minnetle anıyor,
AST olarak onlara en derin şükranlarımızı sunuyoruz.

Kitabımızı OHAL ve KHK mağdurlarına yönelik ağır ihlallere karşı mücadele veren, yaraları sarmak için koşturan tüm aktivist ve hak savunucularına ithaf ediyoruz.


Elinizdeki çalışma, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında yürütülen, sosyal soykırım derecesinde ağır insan hakları ihlallerinin kapsamlı bir listesini ortaya koyar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki siyasal İslamcı ve aşırı milliyetçi iktidar bloğu, 21 Temmuz 2016 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Olağanüstü Hal (OHAL) ve denetimden muaf Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile baskıcı bir rejim inşa etti. Bu süreçte hayatın her alanından, aileleri ile birlikte yaklaşık 8 milyon kişi, darbe ile alakaları olmamalarına rağmen işlerinden atıldı, soruşturmalar geçirdi, özgürlükleri ellerinden alındı, toplumdan dışlandı ve adeta yok olmaya itildi.

Darbe girişiminden yıllar önce mülki amirler, istihbarat ve hatta sıradan insanların ihbarları ile yapılan hukuksuz fişlemelerle muhalifler tespit edildi. Söz konusu fişlemelerle, hükümete muhalif olduğundan veya Hizmet hareketi mensubu olduğundan şüphelenilen 152 bin kamu personeli, ifadeleri bile alınmadan görevlerinden ihraç edildi. Yine Hizmet’e yakınlığıyla bilinen kurum ve işyerleri kapatıldı ve buralardaki 200 bine yakın çalışan, birikmiş bütün haklarından mahrum bir şekilde işten atıldı.

Türkiye ve Dünya kamuoyunda KHK’ların ‘sadece işten çıkarma’ amaçlı olduğu yönünde algı oluşturulmaya çalışılsa da, vaziyet bundan çok daha vahim olmuştur. Türkiye’nin siyasal İslamcı ve aşırı milliyetçi, pragmatist iktidarı, işten çıkarmanın çok ötesinde, zorla kaçırma, zorla kaybetme, işkence, uzun tutukluluk, yıllar süren hücre cezaları, toplumsal tecrit, ötekileştirilme, yok sayma, şeytanlaştırma gibi pek çok ‘sosyal soykırım’ yöntemlerini bilinçli olarak icra etmiştir. OHAL ve KHK mağdurlarının, maruz bırakıldığı hak ihlalleri ve sosyal soykırım uygulamaları, yaşadıkları yerlerde ya dabaşvuru yaptıkları kamusal ve sosyal alanlarda, o kurumda bulunan amirlerin veya memurların keyfilik ve ayrımcılık gibi tutarsız tavırlarına göre farklılık göstermektedir.

Elinizdeki rapor, 143 hak ihlalini ve sosyal soykırım uygulamasını tespit etmiştir. Bu uygulamaların bir kısmı aleni olarak yapıldığından herkesçe bilinmektedir. Bir kısmı araştırmalar ve yapılan mülakatlar esnasında ortaya çıkmıştır. Bir çok hak ihlalinin bu yolla fark edilmesi, henüz tespit edilmemiş daha nice hak ihlalinin bulunabileceği ihtimalini göstermektedir. Bu bakımdan, hak ihlalleri çalışması, yeni başvurular ve yeni tespitlerle ileriki baskılarda güncellenecektir.



GOOGLE BOOKS PDF

If you do not have enough budget to buy the e-book, but want to get the book and do something for the oppressed in Turkey.
Please fill the survey and get your e-book free.

 

Recent Posts