KARA EFE FOTOĞRAF YARIŞMASI

Türkiye’deki ortam, 2016’daki sözde darbe girişimi sonrası çok sayıda insan için gittikçe artan şekilde bir kabus halini aldı. İnsanlar hiç ummadıkları şekilde ve ummadıklarıyerlerdeadaletsizlik,hakgaspı,özgürlüklerinkısıtlanması vehatta işkenceye varan keyfi uygulamalarla karşı karşıya kalıyor. Bu ayrımcılık ve sonu görünmeyen haksızlıklar sebebiyle pek çok insan evlerini ve yurtlarını terk edip, temel haklara sahip olabilecekleri başka ülkelere sığınırken, geride kalan sayısız insan üzerlerine çöken bu karabasanla yüzleşmek zorunda kalıyor. Nerede ve nasıl olduğuna bakmaksızın, bütün bu hayatlar duygulu anlar, anılarla bezeli eşyalar, hatıralar ve hikayeler barındırıyor.

Fotoğraf bütün bu hatıralar, duygular, heyecanlar içerisine gömülü olan bir ‘an’ ı alıp o an üzerine kurulu olan bütün bir gerçekliği anlatabilme sanatıdır bir bakıma. Bazen bir kare bütün dünyaya trajedileri anlatır, bazen o anda saklı olan duyguları, kimi zaman da insanı gülümseten bir atmosferi. Bir fotoğraf zamanlara sığmayan çabayı, ümidi, hayalleri, karamsarlığı ve beklentiyi bir ‘an’ a sığdırıverir.

AST olarak fotoğrafın bu etkileyici gücünü kullanarak Türkiye’de süregelen insan hakları ihlallerini daha geniş kitlelere anlatabilmek ve bu haksızlıklara maruz kalanlara destek olabilmek amacıyla, yaygın olarak KARA EFE adıyla bildiğimiz, Türk hükümetinin türlü bahanelerle yurt dışı tedavisine engel olması sebebiyle henüz 7 yaşında iken aramızdan ayrılan Ahmet Burhan ATAÇ anısına KARA EFE FOTOĞRAF YARIŞMASI düzenliyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye’de yaşanan baskı ve zulüm sebebiyle maruz kalınan zorlukları, gösterilen çabaları, yaşanan ümit ve hayal kırıklıklarını, sevgiyi, derin hikayeleri çerçeveleyen, ‘asra bedel anları’ belgeleyen fotoğraflarınızı bekliyoruz.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma başlangıç tarihi

1/12/2020

Son teslim tarihi
1/3/2021

Kazananların açıklanması ve ödül töreni
Mart 2021

ÖDÜLLER

Birinci
1000 $

İkinci
750 $

Üçüncü
500 $

Her biri 100 $ değerinde 10 Mansiyon ödülü

Her biri 50 $ değerinde 10 Başarı ödülü

 

Resmi yarışma sonuçları Mart 2021’de ilan edilecektir.
Dereceye girdiği halde sonuçların ilanından sonra 1 ay içerisinde AST ile iletişime geçmeyen katılımcıların ödülleri iptal edilir ve başka bir yarışmacıya verilebilir.


NASIL BAVURULUR?

Katılmak isteyenlerin aşağıdaki digital başvuru formunu doldurması gerekmektedir.